Gry komputerowe na poważniej

Wiele mówi się o tym, że gry komputerowe „szkodzą”. Nie do końca wiadomo, na czym ta szkoda miałaby polegać, ale pewne autorytety wspominają o braku czasu na inne sprawy, odrealnieniu, chorobach wzorku i nadgarstków. Z drugiej strony wszystko jest dla ludzi. Gdzie więc leży prawda? Jak zwykle pośrodku.

 

6922-4681-ico-wu.jpg

 

Gry mądrzejsze i głupsze

 

Kiedyś gry były wyłącznie domena młodzieży. To rodzice upominali dzieci, by tyle nie grały i wzięły się za naukę. Dziś w komputerowe gry symulacyjne grają także dor
ośli, którzy po prostu zdążyli… dorosnąć. Także kobiety. Problem z uzależnieniem od grania dotyczyć może więc każdego. No i istotne jest, w co się gra. Co można zalecić dzieciom? Na pewno gry edukacyjne, a nie pełne krwi strzelanki. Młodzieży i dorosłym z kolei psychologowie zalecają takie gry, które pomagają się im odprężyć. Tym niemniej gra może być byle jaka, a może też w ciekawy sposób odzwierciedlać rzeczywistość. Takie właśnie są gry symulacyjne, czyli symulatory lotu samolotem, jazdy samochodem, kierowania pojazdem kosmicznym, i tak dalej.

 

Nie tylko zabawa

 

Co ciekawe, gry tego typu nie służą jedynie rozrywce. Wręcz przeciwnie – mają długą, bogata historię i zostały stworzone z myślą o ćwiczeniach. Pomagały ćwiczyć trudne manewry wojskowym, ratownikom medycznym, kierowcom – i wielu, wielu innym osobom. Szczególnie pożyteczne są jednak dla pilotów. Wyobraźcie sobie, że za sterami samolotu pasażerskiego siada osoba, która nigdy wcześniej tego nie robiła. Wiadomo, że kiedyś musi to nastąpić, ale jeśli pilot poćwiczył wcześniej na symulatorze, jego wiedza praktyczna dramatycznie wzrosła

 

Symulatory dla mas

 

Kto wie, ten wie, a kto nie zna jeszcze magii komputerowych gier symulacyjnych, powinien spróbować zagrać w którąś z nich. Wachlarz możliwości do wyboru jest naprawdę duży – możemy ćwiczyć jazdę czołgiem po pustyni, badanie dna oceanu, spacer w kosmicznej nieważkości czy jazdę autem wyścigowym w Formule 1. Gry takie można kupić w każdym dobrym salonie komputerowym czy multimedialnym – czasem trzeba jednak o nie zapytać, gdyż jest to jak na gry gatunek nieco niszowy i na pewno elitarny – wiele osób wybiera całkiem inne, prostsze i zarazem bardziej oddalone od rzeczywistości produkcje.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *